Індикатор годинникового типу ИЧ ГОСТ 577-88
Індикатори годинникового типу ИЧ
Індикатор годинникового типу ИЧ з ціною поділки 0,01 — вимірювальний прилад, призначений для абсолютних і відносних вимірювань, контролю відхилень від заданої геометричної форми деталі, а також взаємного розташування поверхонь. Індикатор являє собою корпус з передавальним механізмом, шкалою, стрілкою і вимірювальним стрижнем. Індикатори випускаються з вушком для кріплення або без нього В конструкцію індикатора входить рейково-зубчаста і шестеренні передачі, що перетворюють зворотно-поступальний рух вимірювального стрижня в обертальний рух стрілки приладу, а також пружина, що виключає люфти шестереночных передач, тобто зачеплення зубчастих коліс відбувається завжди з однією стороною профілю зубів. Як правило, шкала приладу виконана обертальну, що зручно для установки нуля свідчень при виконанні відносних вимірювань.
Стрілка індикатора найчастіше — багатооборотна, зазвичай один оборот стрілки відповідає переміщення щупа на 1 мм. В деяких моделях на приладі є друга стрілка і малий циферблат, який показує кількість повних оборотів великої стрілки.
Найбільш поширені індикатори з ціною поділки 0,01 мм, оскільки більшу точність важко забезпечити рейково-зубчастою передачею. Велика стрілка такого приладу робить один оборот при зміщенні вимірювального стрижня на 1 мм, мала стрілка — при зсуві на 10 мм.
На робочому кінці вимірювального стрижня більшості моделей знаходиться твердосплавний кулька у змінному оправі, яким при вимірюванні стосуються вимірюваної деталі. Механізм індикатора має поворотну пружину, закріплену між корпусом індикатора і стрижнем. Ця пружина створює вимірювальне зусилля на стержні.
Індикатор годинникового типу встановлюється в інструментальний штатив або стійку. На підставі штатива закріплена циліндрична штанга, за якою закріплюється рухома муфта зі стрижнем, із закріпленим на кінці індикатором. Найчастіше стійка має магнітне підставу, що дозволяє встановлювати штативи на вертикальних і похилих площинах, вимірюваних сталевих деталей без додаткового кріплення.
Загальний порядок роботи з індикатором годинникового типу:
· Вимірювальний стрижень вручну піднімається, на основу під індикатором поміщається еталон.
· Вимірювальний стрижень опускається на поверхню еталона, шкала індикатора переміщається на нульову позначку.
· Вимірювальний стрижень вручну піднімається, на основу під індикатором поміщається вимірювана деталь.
· Вимірювальний стрижень опускається на поверхню деталі, шкала індикатора показує наскільки (в сотих частках міліметра) розміри вимірюваної деталі відрізняються від еталонної.
Для різних застосувань в машинобудуванні, індикатори використовуються у складі спеціальних пристосувань, що дозволяють вимірювати великогабаритні деталі (індикаторні скоби), внутрішні розміри (нутроміри індикаторні) і т. д.
Індикатори годинникового типу випускаються класів точності 0 і 1. Похибка вимірювань індикатором годинникового типу залежить від вимірюваної величини. Так в діапазоні вимірювань 1-2 мм похибка знаходиться в межах 10-15 мкм, а в діапазоні 5-10 мм похибка збільшується до 18-22 мкм.